"Otišao je div XX veka!
Čovek svetačke dimenzije, vizionar koji osmišljava i realizuje "veliku promenu" sveta, nadahnuće za sve nas, globalni simbol pravde, slobode, jednakosti i demokratije, državnik koji je postao prvi crni predsednik Južne Afrike, čijim je nadljudskim naporima okončan monstruozni režim aparthejda, taj vrh "ledenog brega" vekovima taloženih poniženja i surovog iskorišćavanja crnaca od strane belih kolonizatora.
Nelson Mandela se 2004. povukao iz javnosti. Novinarima je poručio: "Ne zovite me! Zvaću ja vas!" Od tada nije dao nijedan intervju. Istina, 18. jula 2009, kada je predsednik SAD Bil Klinton došao na njegov rođendan u selo Kunu, dao je kurtoaznu izjavu u trajanju od dva minuta za Si-En-En. Ali, to nije bio intervju." - autorka