Autobiografska priča dvojice braće blizanaca, ruskih naučnika o :
• Represivnim metodama kao odgovoru na borbu za pravednije društvo.
• Zloupotrebi medicine u političke svrhe
• Hrabrim glasovima u strašno doba za slobodu silom zatočenog naučnika u psihijatrijsku bolnicu, bez medicinskih simptoma, na osnovu „dijagnoze“ nosilaca političke moći
• Hospitalizaciji po propisima psihički normalnih naučnika
• Otpuštanju bez medicinske dijagnoze sa političkom terapijom – zaboraviti sve
• Političkoj ulozi lekara psihijatara u neophodnom lečenju borca za slobodu naučne misli
Knjiga se preporučuje svima koji imaju interesa za dešavanje u istoriji represije i za sadašnji tok demokratizacije. Poruka knjige je da se ne sme ponoviti zlo neslobode mišljenja koje vrebai dalje na drugim mestima i drugim nevidjenim oblicima i medodima.