Мали бели медвед Уве уживао је у игрању и клизању са сестром Улом на Северном полу све до једног дана када се део џиновске санте одломио и пао с њим у море. Пловећи сам и уплашен на малој санти леда која се брзо топила, Уве је далеко од своје куће видео и сазнао много тога што му се није допало. Ова сликовница настала је у жељи да код деце пробуди еколошку свест и да их позове да допринесу очувању животне средине.