MIKRO KNJIGA
    od 1984. god.
    Knjige▹BeletristikaRoman
    Аламут
    Аутор: Владимир Бартол
    Страна: 561
    Остали детаљи
    Veličina slova: A A
    Требало је да прође пола века да Бартолов роман буде откривен, препознат и прочитан на прави начин. На жалост, међународни тероризам је у међувремену постао глобални баук савременог света, а 11. септембар 2001. слободно се може сматрати новим датумом "новог" рођења Бартоловог романа, јер тог дана Аламут је постао брутално актуелан и метафора претње исламског тероризма.

    Читалачка и критичарска реакција појавила, на жалост, са великим закашњењем, онда када је Бартолов пророчки роман постао наша сурова стварност. Оно што је Бартол писао дугих десет година, а први пут објавио у Словенији 1938., чинило се тада чистом научном фантастиком. Тако је роман тада и примљен - доста млако. Критика је пресудила да је "сувише егзотичан и авантуристички“ а читаоце нису заинтересовали догађаји временски смештени у половину 11. века, у планине Персије (данашњег Ирана).

    Али, време је било на Бартоловој страни. Јер, ко је тих година могао и да слути да ће његови фантастични ликови и догађаји данас бити стварни и главни актери трагичног и сулудог савременог тероризма који потреса планету! Талибани, Палестина, Чечени, атентати, самоубице које дају живот за своја верска уверења, путеви хашиша и слично, глобална су свакодневица.

    Роман је до данас доживео 33 издања на двадесетак језика. Први превод је био на чешки језик (1946), а први превод у некадашњој Југославији 1955. На српскохрватски га је,1990, поново превео Јосип Ости, (Свјетлост, Сарајево) а сада имамо и српску, екавску верзију. Крајем осамдесетих година прошлог века и француског превода нижу се преводи широм Европе, а читалачки бум настаје поново након 11. септембра 2001.

    Роман би био и одличан основ за филм, или стрип. Засад, у драматизацији Душана Јовановића прошле године је игран на љубљанској и салцбуршкој позоришној сцени.

    Данашња актуелност дела заснована је на стварним догађајима и стварним личностима. Окосница романа су бурни и узбудљиви догађаји у Персији око 1092. године. Половином 11. века у планинама Ирана тј. Перзије, постојала је тврђава Аламут, коју су држали припадници секте исмаилита. Секта постоји и данас. У време које се описује у књизи исамилите је предводио извесни Хасан ибн Сабах (Сеидун), централни лик романа, харизматични верски вођа чије име Иранци и данас изговарају са страхопоштовањем. Сеидун је од Алаха послат пророк који иза зидина свог орловског гнезда, града Аламута, води прави свети рат против персијског царства. Његово кретање по Блиском истоку и сусрети са владарима које описује Бартол су истинити.Тврђаву Аламут и њен изглед описао је, веровали или не, Марко Поло! Великом и моћном непријатељу Сеидун се супротставља помоћу мале групе преваспитаних младића - федајиа, којима у замену за њихов живот нуди све што обични смртници никада неће окусити: с кључем који му је дао Алах, отвара им врата оностраног света, Курановог раја са прелепим девојкама. Ко тај рај једном доживи, спреман је да учини све како би се у њега вратио. Такође је чињеница да су ови Хасанови следбеници, федајини (федаи на арапском значи: онај који даје живот за своја уверења), у својим припремама за атентаторске акције користили допинг, тј. хашиш. У наше време, на простору од Индије до западне обале Африке, секта исмаилита, са око 130.000 следбеника, још постоји, али се не бави више убиствима. Њихов вођа је ага-хан, коме поданици сваке године обезбеђују злата колико износи његова телесна тежина, те он лагодно живи у западној Европи као виђени припадник џет-сета.

    О аутору

    Владимир Бартол се родио 24. фебруара 1903. у селу Св. Јован покрај Трста као син Грегора Бартола, поштанског службеника и списатељице Марице Бартол-Надлисек, обоје изузетно толерантни и либерални. Мајка га је упознала са светом сликарства, а отац са биологијом.

    Себе је увек описивао као осетљиво и необично дете богате маште. Интересовала су га многа подручја: биологија и филозофија, психологија, уметност и наравно, позориште и књижевност. Као научник се бавио сакупљањем и истраживањем лептира.

    Студирао је у Љубљани (биологију, филозофију, географију), дипломирао је 1925. године и наставио студије на Сорбони (1926-1927). 1928. је служио војску у Петроварадину, у данашњој Србији. Од 1933.-1934. живео је као слободан писац у Београду где је уређивао Словеначки београдски недељник. Након тога се вратио у Љубљану и тамо остао до 1941. Након II светског рата се сели у свој родни град Трст где живи следећих десет година, до1956.
    Касније је постао спољни сарадник Словенске академије наука и уметности.

    Умро је 12. септембра 1967.

    Његове прве кратке приче објављиване су током 1927. и 1928. у књижевним часописима, а неколико година касније сакупљене су у збирку Ал Араф (1935., друго издање 2002.). Неке од њих су у ствари, биле припрема за његово ремек-дело, роман Аламут.

    Његова проза је садржала психолошке и филозофске елементе, а описивањем судбина међународних демонских и ексцентричних пустолова развио је теме које су се односиле на вољу, моћ и апсурд чиме је постао претходник егзистенцијализма у књижевности.

    Бартол је следио Платона, Е.А. Поа, а на њега су утицали и Достојевски, Ниче и Фројд.

    Остали Бартолови радови су:
    драма Лопез (1932),
    трагикомедија Емпедокле (1945) и збирка кратких прича Тршћански хумористични скечеви (1957).

    Писао је за многе новине и часописе, па су његови текстови прилично расути наоколо и већина њих је тек постхумно објављена као појединачна књижевна дела. Међу њима су и

    збирке новела и есеја Демон и Ерос (1974) и

    Између идиле и хорора (1988),
    роман Чудо у селу (1985),
    прича Дон Лорензо (1986) и
    аутобиографија Младост у Св. Јовану (2001).

    Написао је преко 280 критика из подручја књижевности, позоришне и ликовне уметности. Важни су и његови есеји из тридесетих година 20. века којима је он први у Словенији и Краљевини Југославији представио принципе Зигмунда Фројда и Карла Густава Јунга.


    Детаљни подаци о књизи
    Наслов: Аламут
    Издавач: Prometej Novi Sad
    Страна: 561 (cb)
    Povez: тврди
    Писмо: ћирилица
    Формат: 13 x20 cm
    Година издања: 2006
    ИСБН: 86-7639-966-2
    RASPRODATO
    Nije u planu obnavljanje izdanja





    Istorija pregleda BRISANJE ISTORIJE

    Područje za potapanje
    1100 din.

    КАД СТВАРИ ПОЉУДЕ
    801 din.

    ISTRAGA O NEPRILAGOĐENIMA
    719 din.

    Ma belle
    990 din.

    Crveni april
    900 din.

    Возови, снови и сећања
    630 din.

    Praktikum za Porodično pravo
    470 din.

    Ocene i mišljenja čitalaca
    Budite prvi koji će svoje mišljenje podeliti sa drugima (morate biti prijavljeni)


    Pitanja, odgovori, mišljenja...
    Poruku poslaoPoruka

    Vaše pitanje
    ili odgovor

    MIKRO KNJIGA D.O.O.
    Kneza Višeslava 34, 11030 Beograd, Srbija
    e-pošta: prodaja(а)mikroknjiga.rs
    Komercijalna banka: 205-33117-65
    Matični broj: 07465181
    Šifra delatnosti: 5811
    PIB: 100575773
    Dokumenti o identifikaciji

    © Mikro knjiga 1984-2024