Читаво једно херојско доба налази се иза нас. Не мислим на доба ослобођења. Један други део, много ближи временски... Једно борбено и безобзирно доба манифеста, рушења, проналажења нових спасоносних путева... Данас, од све те захукталости једва да нам је остало неколико имена. Већ пре две године некадашњи револуционари беху признати, уведени, примани; не треба бити неправичан- места која данас заузимају нису им пала са неба, нити су они чекали да им неко да дозволу да их заузму - они су их сами заузели.
Бранимир Ћосић