MIKRO KNJIGA
    od 1984. god.
    Knjige▹IstorijaJugoslavija
    Затирано и затрто: о уништеним српским споменицима. Књ. 2
    Аутор: Угљеша Рајчевић
    Страна: 137
    Остали детаљи
    Veličina slova: A A
    Угљеша Рајчевић награђен је престижном наградом "Димитрије Митриновић" за другу књигу "Затирано и затрто". Рад на пројекту "Затирано и затрто“, прикупљање грађе о оскрнављеним и уништеним српским споменицима на просторима Југославије, од Јесеница до Ђевђелије, започет је у најнеповољније време, почетком последње деценије XX века.

    Добити било који податак о оскрнављеном или уништеном споменику у Словенији, Хрватској, Босни, или Македонији, споменику уништеном пре 1945. године, било је немогуће. Једини извор ваљаних информација били су, од тог времена, архиви Југославије, Србије и архиви градова у Србији, као и предратна периодика која се могла пронаћи само у већим библиотекама.

    Издавачка кућа "Прометеј" је 2001. године издала прву књигу аутора Угљеше Рајчевића под истим насловом. Након тога, током 2002. године је било доста приказа и критика у средствима јавног информисања о значају и доприносу у сазнавању о многобројним уништеним српским споменицима на тлу претходне Југославије који су у потпуности оправдали ово издање: ("Политика", "Вечерње новости", "Борба", Радио Београд, "Православље"...).

    Бројне српске споменике, подигнуте у знак сећања на знамените људе и догађаје, срушили су наши непријатељи, али врело често и сами Срби. Идеолошка нетрпељивост је главни узрок овог варварства. Тако је једној скулптури двапут сечена рука.

    Јавни споменици у Србији подижу се од 1830. године. Подижу и руше. Једна необична књига, насловљена Затирано и затрто, песника и историчара уметности, обавештава нас да је у 195 места до сада уништено око 300 српских споменика. Међу њима је било и изузетних уметничких дела. Аутор нам, међутим, казује, да књигом нису обухваћена сва обележја ове врсте: - Од када сам предао рукопис, сазнао сам за још педесет порушених јавних споменика!

    Ако се погледа карта претходне Југославије, види се да су ти споменици страдали на простору од Триглава до Ђевђелије и од Суботице до Бара, али највише у Србији, нарочито у Војводини. А највише је порушено споменика подигнутих краљу Александру Карађорђевићу и његовом оцу краљу Петру. Страдали су, међутим, и споменици подигнути песницима, научницима и другим знаменитим људима. Што је најтужније, често су их уништавали сами Срби, увек из идеолошких разлога!

    Из рецензије Нова Томића

    Књига је у добром Прометејевом обичају лепо обликована, сваки од уништених споменика је детаљно описан. Често су цитирани чак и говорници на њиховом откривању, а скоро сваки споменик представљен је фотографијом. О мноштву народа на откривању тих споменика могу се написатио атрактивне приче. Овом књигом наша литеартура о споменицима добија изузетно значајно дело. Затирано и затрто, књига о нашој прошлости, о нашој уметности, о моралу и неморалу, о манипулацијама, о жртвама и херојима, обманама и истинама, писана је привлачним стилом, лепим чистим језиком. Угљеша Рајчевић, по ко зна који пут, пружа доказе о неисцрпној истраживачкој енергији, о заснованости својих судова и о свом животном моту: све вредно у нашој уметничкој баштини, а пре свега из идеолошког разлога потискивано у страну, приближити најширој јавности за наук и назаборав. На тај начин, циљеви наше културе, али не само културе, постају шири и јачи.

    Из рецензије Ненада Манојловића


    Детаљни подаци о књизи
    Наслов: Затирано и затрто: о уништеним српским споменицима. Књ. 2
    Издавач: Prometej Novi Sad
    Страна: 137 (cb)
    Povez: тврди
    Писмо: ћирилица
    Формат: 23 cm
    Година издања: 2007
    ИСБН: 978-86-515-0057-5
    Naručite
    Cena: 1.600 RSD
    Cena za inostranstvo:
    16,00 EUR
    Kom.:
    ili
    Naručite telefonom:
    Nije radno vreme
    nismo dostupni na telefonu.





    Ocene i mišljenja čitalaca
    Budite prvi koji će svoje mišljenje podeliti sa drugima (morate biti prijavljeni)


    Pitanja, odgovori, mišljenja...
    Prijavite se ovde i pošaljite vaša mišljenja i pitanja našim urednicima i čitaocima

    Poruku poslaoPoruka
    MIKRO KNJIGA D.O.O.
    Kneza Višeslava 34, 11030 Beograd, Srbija
    e-pošta: prodaja(а)mikroknjiga.rs
    Komercijalna banka: 205-33117-65
    Matični broj: 07465181
    Šifra delatnosti: 5811
    PIB: 100575773
    Dokumenti o identifikaciji

    © Mikro knjiga 1984-2024