MIKRO KNJIGA
    od 1984. god.
    Knjige▹MedicinaFarmakologija i farmacija
    Farmakologija, 5. izdanje
    Autori: H. P. Rang, M. M. Dale, J. M. Ritter, P. K. Moore
    Strana: 798
    Ostali detalji
    Veličina slova: A A
    Predgovor

    U ovom, petom izdanju, kao i u prethodna četiri, naš pristup bio je ne samo da opišemo dejstvo lekova, već i da istaknemo mehanizme kojim to dejstvo ostvaruju - na ćelijskom i molekulskom nivou, gde god je moguće. Terapijska sredstva zastarevaju velikom brzinom a nove supstance se pojavljuju svake godine. Usvajanje mehanizama delovanja jedne grupe lekova kojoj pripada novi agens obezbeđuje dobru osnovu za razumevanje i racionalno korišćenje novog jedinjenja.

    Farmakologija je dinamična naučna disciplina koja se razvija sopstvenim putem i čiji značaj prevazilazi osnovne postavke korišćenja lekova u tecapiji. Mi smo stoga, gde god je to bilo prikladno, dodali kratak pregled korišćenja lekova kao markera za razjašnjenje ćelijskih i fizioloških funkcija, čak i kada te supstance nemaju kliničku primenu.

    Zadržali smo kratke preglede značajnih fizioloških i biohemijskih procesa, uglavnom na početku poglavlja, s ciljem da stvorimo osnove za dalje razmatranje farmakoloških dejstava. Kao i ranije, u svim poglavljima nalaze se uokvireni tekstovi koji sadrže kratak izvod ključnih činjenica. Svrha uokvirenih tekstova nije da budu sveobuhvatni rezimei, već pre da istaknu farmakološke informacije koje smo smatrali važnim. Činjenično znanje u farmakologiji dostiže takve razmere i razvija se tako brzo da se studentima velika količina informacija može lako učiniti zatrašujućom; ključne napomene treba da olakšaju studentima dostizanje cilja preko suštinskih saznanja u okviru predmeta. Takođe, kao i u četvrtom izdanju, terapijskoj primeni lekova dato je istaknuto mesto izdvajanjem u lako uočljive uokvirene tekstove sa kliničkim sadržajem.

    U ovom izdanju, kao što će već primetiti pronicljiv posmatrač, pribegli smo živim bojama. Većina shemu je osavremenjena, sve su preslikane u boji i mnoge nove slike su dodate. U skladu sa dosadašnjom praksom iz ranijih izdanja, koristili smo u shemama, gde god je bilo izvodljivo, pre stvarne nego izmišljene podatke. Kao i pre, isticali smo hemijsku strukturu lekova kada ta informacija može da pomogne u shvatanju njihovog mehanizma dejstva, ali takođe smo izostavljali mnoge strukturne formule koje ne doprinose razumevanju farmakologije u zamenu za sheme koje to čine.

    Sva poglavlja su osavremenjena i «rezimei» su uneti na početku svakog, da bi omogućili čitaocu leteći start na temu. Pri unošenju novih sadržaja, uzeli smo u obzir ne samo nove agense, već i nove doprinose bazičnom znanju koje predstlavlja osnovu za budući razvoj lekova. Takođe, dali smo kratak pregled novih terapija koje su još u povoju. Novi pasusi sa "sitnijim fontom" uključeni su u mnoga poglavlja.

    Oni sadrže više detalja, a nekada i same pretpostavke, koje užurbani čitalac može preskočiti bez gubljenja glavne niti. a mogu biti od interesa čitaocima koj i žele dublje da proniknu u materiju.

    I u ovom izlaganju, na kraju svakog poglavlja dodali smo prilično obiman odeljak sa Referencama i dodatnom literaturom. Pošto se u programu medicinskih studija posebno mesto daje izradi projekata i pripremi posebnih nastavnih jedinica, reference su praćene komentarima da bi se istakli njihovi najvažniji aspekti i tako Studentima olakšalo korišćenje ovog poglavlja.

    Prvi odeljak sada obuhvata novo uvodno poglavlje i dva nova poglavlja o ćelijskim mehanizmima na koje deluju mnogi značajni lekovi opisani u daljem tekstu. U Poglavlju 4 bavimo se mehanizmima uključenim u kratkotrajne reakcije kao što su ekscitacija, kontrakcija i sekrecija: one su u osnovi brzog dejstva mnogih lekova koji utiču na kardiovaskularni, nervni, respiratorni i endokrini sistem. U Poglavlju 5 bavimo se ćelijskom proliferacijom i apoptozom, odnosno reakcijama koje se dešavaju znatno sporije i uključene su u fenomene koji se odigravaju u većoj meri postepeno, kao što su inflamacija, imuni odgovor, obnova tkiva i maligniteti, i koje modulišu lekovi korišćeni za te poremećaje. U ovim poglavljima su koncentrisane, osavremenjene i dopunjene informacije koje su ranije bile rasute kroz ceo tekst. Te informacije su namenjene uspostavljanju zajedničke osnove na kojoj počivaju mnogi, na prvi pogled različiti efekti lekova, samo u tekućoj upotrebi, več i lekova u razvoju ili čije se stvaranje lek planira.

    U novom poglavlju o Otkriću lekova dali smo pogled na brz napredak u ovoj oblasti, pokrenut novijim saznanjima u molekularnoj biologiji. Ovo poglavlje sadrži kratak bilans zakonske regulative koja je uključena u stavljanje novog leka u promet.

    Osim pomenutih novih poglavlja i osavremenjenog teksta, ovo izdanje sadrži i sledeće nove informacije:

    • Korišćenje modela oboljenja. uključujući i modele sa transgenim životinjama, utestiranju lekova (Poglavlje 6).

    • Uloga urođenog imuniteta i značaja dve strane adaptivnog imunog odgovora - nova saznanja koja će verovatno biti značajna za buduću farmakoterapiju.

    • Mo1ekulska kontrola sinteze azot oksida, i znatno više sporno pitanje transporta i oslobađanja aktivnog azot oksida od strane eritrocita (Poglavlje 14),

    • Medijatori poreklom iz endotela. ukljućujući endotelin i tajanstveni endotelni hiperpolarišući faktor (Poglavlje 18).

    • Novija otkrića u lečenju srčane insuficijencije (Poglavlje 17).

    • Sratini - danas veoma značajni u kliničkoj praksi - dodatno su istaknuti u poglavlju o Aterosklerozi i metabolizmu lipoproteina; u Poglavlju 19 razmatraju se mnogi farmakološki efekti tih lekova koji nisu direktna posledica dejstva na LDL-ho1esterol i danas su u žiži interesovanja.

    • Tiazolidindioni (danas široko korišćeni u lečenju dijabetesa), uključujući i njihov mehanizam dejstva preko nuklearnih PPAR-gama receptora (Poglavlje 25).

    • Poglavlje o Gojaznosti, koj eje iznenadilo mnoge u 4. izdanju, sada opravdava svoje mesto pregledom novih lekova u terapiji ovog poremećaja. Očekuje se da usmerenje ka "novim lekovima" dovede do stvaranja brojnih takvih sredstava - što će sa zadovoljstvom čitati osobe koje nisu sklone fizičkoj aktivnosti. Osavremenjen je sadržaj posvećen biologiji gojaznosti i ukazano je na ciljeve koji će usmeriti razvoj novih lekova.

    • Novo poglavlje o erektilnoj disfunkciji, koje je prešlo put od šarlanatstva do klasične medicine (Poglavlje 29).

    • Novi pristup u lečenju neurodegenerativnih bolesti (Poglavlje 34).

    • Novi podaci o interakciji između osteoklasta i osteoblasta; razmatra se i uloga liganda za osteoprotegerin i protegerina, kao i potencijalni novi lekovi za osteoporozu (Poglavlje 32).

    • Razmatraju se brojna nova saznanja o patogenezi raka i naglašen je njihov značaj u razvoju novih amineoplastičnih lekova. Poglavlje obuhvata i deo posvećen novim lekovima koji su nastali na osnovu tih otkrića, a već su u kliničkoj upotrebi (Poglavlje 45).

    • U poglavlju o Antivirusnim lekovima, mogu se naći nove informacije o interakciji virusa i organizma domaćina, mehanizmi dejstva ovih lekova, kao i novi pristup u lečenju HIV infekcije.

    Odeljak o Hemioterapiji infekcija i malignih bolesti ima novi naziv: "Lekovi koji se koriste u lečenju infekcija i malignih bolesti"). Prvo poglavlje o Osnovnim principima hemiorerapije daje pregled osnovnih mehanizama dejstva lekova koji su zajednički i za lekove koji deluju na parazitarne infekcije i antineoplastične lekove. Namenjeno je prvenstveno studentima koji ne studiraju medicinu već farmakologiju, kojima treba letimičan pregled ove problematike, a nemaju dovoljno predznanja iz mikrobiologije, parazitologije i patologije malignih oboljenja da bi pratili preostala poglavlja iz odeljka o Selektivnoj toksičnosti. Pošto su ti studenti potvrdili da im ovaj pristup koristi, uvodno poglavlje je zadržano i osavremenjeno.

    Zahvalni smo čitaocima koji preuzimaju na sebe i tu muku da nam šalju konstruktivne napomene i sugestije; sve smo dali od sebe da ih usvojimo. Dobrodošli su i komentari na novo izdanje.

    SADRŽAJ

    I OPŠTI PRINCIPI
    1. Šta je farmakologija, 2
    2. Kako lekovi deluju: opšti principi, 7
    3. Kako lekovi deluju: molekulski aspekti, 22
    4. Ćelijski mehanizmi: ekscitacija, kontrakcija i sekrecija, 51
    5. Ćelijski mehanizmi: ćelijska proliferacija i apoptoza, 69
    6. Metod i merenje u farmakologiji, 80
    7. Resorpscija i raspodela lekova, 91
    8. Eliminacija lekova i farmakokinetika, 106

    II HEMIJSKI MEDIJATORI
    9. Hemijski medijatori i autonomni nervni sistem, 122
    10. Holinergička transmisija, 136
    11. Noradrenergička transmisija, 161
    12. Ostali periferni medijaroi: 5-hidroksitriptamin i purini, 184
    13. Peptidi i proteini kao medijatori, 198
    14. Azot oksid, 208
    15. Lokalni hormoni, zapaljenje i imune reakcije, 217
    16. Antiinflamatorni i imunosupresivni lekovi, 244

    III LEKOVI KOJI UTIČU NA GLAVNE SISTEME ORGANA
    17. Srce, 264
    18. Vaskularni sistem, 285
    19. Ateroskleroza i metabolizam lipoproteina, 306
    20. Hemostaza i tromboza, 314
    21. Hematopoezni sistem, 330
    22. Respiratorni sistem, 340
    23. Bubreg, 352
    24. Gastrointestinalni trakt, 367
    25. Endokrini pankreas i kontrola glikemije, 380
    26. Gojaznost, 394
    27. Hipofiza i kora nadbubrežne žlezde, 404
    28. Štitnjača, 421
    29. Reproduktivni sistem, 429
    30. Metabolizam kosti, 446

    IV NERVNI SISTEM
    31. Hemijska transmisija i delovanje lekova u centralnom nervnom sistemu, 456
    32. Aminokiseline kao transmiteri, 462
    33. Ostali transmiteri i modulatori, 474
    34. Neurodegenerativni poremećaji, 490
    35. Opšti anestetici, 503
    36. Anksiolitički i hipnotički lekovi, 515
    37. Antipsihotički lekovi (antipsihotici), 525
    38. Lekovi koji se koriste kod afektivnih poremećaja, 535
    39. Antiepileptici, 550
    40. Analgetici, 562
    41. CNS stimulansi i psihotomimetski lekovi, 585
    42. Zavisnost od lekova i drugih supstanci i njihova zloupotreba, 594
    43. Lokalni anestetici, 612

    V LEKOVI KOJI SE KORISTE U LECENJU INFEKCIJA I MALlGNIH BOLESTI
    44. Osnovni principi hemioterapije, 620
    45. Antibakterijski lekovi, 635
    46. Antivirusni lekovi, 654
    47. Antigljivični lekovi, 666
    48. Antiprotozoalni lekovi, 672
    49. Antihelmintici, 687
    50. Hemioterapija kancera, 693

    VI POSEBNE TEME
    51. Individualne varijacije i interakcije između lekova, 712
    52. Neželjena dejstva lekova, 724
    53. Genska terapija, 738
    54. Otkriće i razvoj lekova, 747

    Dodatak, 753
    Index, 761


    Detaljni podaci o knjizi
    Naslov: Farmakologija, 5. izdanje
    Izdavač: Data Status
    Strana: 798 (cb)
    Povez: tvrdi
    Pismo: latinica
    Format: A4
    Godina izdanja: 2005
    ISBN: 86-7478-008-3
    RASPRODATO
    U pripremi je obnovljeno izdanje
    Ako želite da vam javimo kada bude u prodaji:

    Prijavite se ovde da biste mogli da rezervišete.






    Ocene i mišljenja čitalaca
    Budite prvi koji će svoje mišljenje podeliti sa drugima (morate biti prijavljeni)


    Pitanja, odgovori, mišljenja...
    Prijavite se ovde i pošaljite vaša mišljenja i pitanja našim urednicima i čitaocima

    Poruku poslaoPoruka
    MIKRO KNJIGA D.O.O.
    Kneza Višeslava 34, 11030 Beograd, Srbija
    e-pošta: prodaja(а)mikroknjiga.rs
    Komercijalna banka: 205-33117-65
    Matični broj: 07465181
    Šifra delatnosti: 5811
    PIB: 100575773
    Dokumenti o identifikaciji

    © Mikro knjiga 1984-2024