Практична веронаука
"За тридесет и три године Исус Христос је оставио људима све што је потребно за њихово спасење и живот вечни. У ова тридесет и три одговора "Практичне веронауке" сматрамо да смо дали основна знања из вере и живота по вери, неопходних да бисмо били хришћани не само по имену, него и по животу."
Епископ Артемије.
У књизи се налази 33 одговора на 33 најчешће постављана питања у вези са веронауком и православним понашањем верник, почев од тога како и када треба стављати на себе знак крста, о избору духовног оца, о томе да ли и деца требају постити као одрасли, преко објашњења Божића, Васрса и Славе, до одговора о епитимији или о томе да ли треба носити црнину када се неко близак упокоји.
Садржај
1. Зашто православни хришћанин ставља на себе знак Крста? Како то треба да чини и када?
2. "Како да нађем за себе духовног оца? Ко може да буде духовни отац? Да ли духовник може да одбије нечију молбу да га духовно руководи".
3. Шта значи пост за православног верника? Како је правилно да се пости? Да ли су сви постови (једнако) важни?
4. Неки кажу да деца не треба да посте средом и петком и у четири вишедневна поста која је Црква прописала, све до своје 7-ме или 3-е године живота. Други говоре да деца могу бити разрешена тих посних дана само на бели мрс (млеко, јаја, сир). Шта је од овога исправно и да ли деца посте као и одрасли хришћани?
5. Шта је света тајна исповести? Зашто, коме и када треба да се исповеда православни хришћанин?
6. Ја сам скоро крштена и многе ствари у Цркви ми још нису довољно јасне. На пример, чула сам да је Свето Причешће "најсветији тренутак" у животу православног хришћанина. Објасните ми шта је Свето Причешће и шта њиме добијамо. Желела бих да ми ово најважније питање постане потпуно јасно.
7. Како и када треба да се причешћујемо светом Тајном Тела и Крви Христове?
8. Приликом примања светих Тајни понеки верници не знају како тачно треба да поступе. Зато бих поставио неколико конкретних питања у вези са тим. Треба ли да се прекрстимо када приступамо светом Путиру? Треба ли да целивамо Путир после причешћивања? Треба ли да честитамо једни другима што смо се причестили, да се рукујемо и љубимо, као што видех да то понегде чине? Ко треба да стане први у ред за Причешће: Новокрштени? Деца? Одрасли? Шта је још потребно знати да би се овај свети чин извршио како заслужује?
9. У светој Тајни Миропомазања кад нам свештеник помазује одређене делове тела и говори: "ПЕЧАТ ДАРА ДУХА СВЕТОГА", шта се том видљивом радњом, коју свештеник чини, невидљиво дешава са новокрштеним? Са којим се то јелејем ради? Да ли је то исти јелеј који се користи и при миросању на бденију и литургији и при светој Тајни Јелеосвећења?
10. "Познато је да је владика Артемије покренуо систематску акцију за обнављање свете Тајне брака у српском народу. Објасните ми каква је разлика између брачног живота благословеног светом Тајном у Цркви и онога који са Црквом нема никакве везе. Зашто је ова Тајна код нас запостављена"?
11. У "Православљу" бр. 687 од 1. новембра 1995. године (питање бр. 10), Епископ Артемије убедљиво је показао зашто је неопходно да православни хришћански супружници склапају брак у Цркви, у светој Тајни брака. То богословско објашњење светиње брака многима је помогло да исправе своје раније заблуде и да се венчају, а и многе је спречило од прављења нових грешака. Међутим, поводом ове теме намећу се и још нека практична питања, као например:
а) Како треба да се припреме за брак будући супружници?
б) Од чега зависи срећан брак? Је ли данас такав брак могућ?
в) Какав треба да буде православни брак? Можете ли га описати?
г) Када је дозвољено венчање, а када није?
д) Шта још, по Вашем мишљењу, треба да знају православни хришћани о светој Тајни брака.
12. Пошто је слављење Божића дуго времена било потиснуто и спутано у нашем народу, заборављени су у великој мери божићни обичаји који су дуго живели код Срба, и опала је божићна радост. Објасните нам како треба да славимо Божић. Објасните обичаје везане за дане Божића!
13. Реците нам нешто о Васкрсењу Христовом и значају тога празника за нас смртне људе?
14. Шта је крсна слава? Шта добијамо ако славимо? Како треба славити, како је правилно?
15. Мој комшија не прима свештеника да му свети водицу. Молим Вас, објасните нам шта је света водица и зашто се она освећује и носи по домовима?
16. У "Православљу" бр. 631 (тј. у овој књизи питање бр. 15), Епископ Артемије је говорио о светој Водици. Замолио бих за додатно објашњење: Колико се дуго може чувати св. Водица, нарочито она која се освећује на Крстовдан, Богојављење и Васкрс? Након једне године, када стигне нова Водица, шта да се ради са старом (за Крсну Славу знам да нема остатка, пошто се она утроши на прављење славског колача)?
17. Какав значај имају свеће и кандила у животу православних хришћана. Када и коме треба да се пале?
18. Да ли је исправно да хришћани каде своје домове тамјаном? Ако могу да каде, зашто то треба да чине и у којим приликама? Шта символише тамјан и кађење, како у храмовима тако и у домовима?
19. Од кога верници треба да узимају благослов? Када и како се то чини? Који је богословски смисао благослова и шта он значи у животу православног верника?
20. Шта представља клечање, чињење поклона (метанија) и уздизање руку за време молитве, када и како се то чини?
21. Приметила сам да у току свете Четрдесетнице неки свештеници на истим службама користе светле одежде док други користе црне. Објасните нам функцију богослужбених одежди и како се оне користе?
22. Ко су монаси? Зашто и како се постаје монахом? На који начин монаси, одвојивши се од овог света, ипак му доприносе и чине да он буде бољи?
23. Шта значи у православном подвижништву бити "луд Христа ради" (Јуродиви)? Ко то може бити? Могу ли бити и мирјани или су само монаси?
24. "Шта је епитимија? Ко може да је да и када и која је њена сврха"?
25. Треба ли жене и девојке да носе мараме када су у цркви?
26. Шта је парастос? Када се даје? Коме? Шта треба да се припреми за тај обред? (У потпитању: Може ли да се даје у недељу?).
27. Шта је Побусани понедељак?
28. Да ли хришћани треба да носе црнину када се неко од њихових ближњих упокоји, јер би то требало да буде дан радости за хришћане?
29. Како православни хришћанин (монах или мирјанин) треба да гледа на неправославног човека (јеврејина, муслимана, римокатолика, протестанта...)? Сме ли православац само да уђе у неправославну богомољу? Сме ли да присуствује неправославном молитвеном обреду и скупу, а сме ли и да молитвено учествује у њему?
30. Шта је "Српска нова година?" Зашто она није истога датума када и грађанска? Како она треба да се обележи?
31. Има ли некога у Српској Православној Цркви ко нама обичним верницима, који при црквама радимо, може објаснити непријатности које често доживљавамо од наших претпостављених. Да ли смо и ми људи?
32. Како да заштитим освећени стан и другу имовину од демона, нарочито ако су у кући честе свађе? Независно што неко од породице (сродника) иде редовно (према могућностима) у Цркву да се моли, док остали неће; што свештеник редовно долази да обавља своје дужности, што је кућа освећена, - неслога и раздор и даље трају.
33. Како Црква гледа на обраћање својих "верника" погађачима судбине и разним врачарама?
Детаљни подаци о књизиНаслов: Практична веронаука
Страна: 205 (cb)
Повез: меки
Писмо: ћирилица
Формат: 13 x 20 cm
Година издања: 1999
ИСБН: