MIKRO KNJIGA
    od 1984. god.
    Knjige▹SrbijaEtnologija

    Prikaži 2 puta
    veću sliku


    Традиција - фолклор - идентитет: тематски зборник
    Na srpskom i engleskom jeziku

    ПЕВАЊЕ ИЗ ВИКА У МЕСТУ ПРИБОЈСКА БАЊА
    Марија Делић
    Студенткиња етномузикологије на Факултету музичких уметности у Београду

    Апстракт:
    На територији западне и југозападне Србије користи се народни термин певање из вика који се односи на старију вокалну традицију. Овај рад ће настојати да на певачким примерима забележеним у месту Прибојска Бања открије који начини или врсте певања су обухваћени овим називом, и да кроз анализу текстуалних и музичких компоненти сагледа обликотворне принципе по којима напеви функционишу.

    Кључне речи: певање из вика, поетски текст, метроритам, форма, мелодија, интонација, непрекидни музички ток.

    Народни термин из вика употребљава се за идентификацију хетерофоно- бордунског певања као једног од облика старијег двогласног певања, распрострањеног на простору југозападне Србије. Према досадашњим сазнањима, овај вокални облик има најширу употребу у ужичком крају, Ужичкој Црној Гори, Пожешкој котлини, Моравици, (околини Ариља и Ивањице) и крајевима око Дрине и Бајине Баште. Распрострањен je и на територији општине Прибој, која се налази на тромеђи Србије, Црне Горе и Републике Српске. Наведена подручја формирала су се као метанастазичка зона у којој су се укрштале миграционе струје српског становништва из области Херцеговине и Црне Горе, које се селило под притиском османлијских освајача, те живаљ на овом подручју чине динарски досељеници.

    Вокални примери који ће бити разматрани у овом раду снимљени су приликом теренских истраживања у месту Прибојска Бања, фебруара 2009. године (општина Прибој). Они припадају старијој вокалној пракси певања из вика коју испитивани казивачи називају још и у двоје, кајда и отегнуто. Поред уобичајеног начина интерпретације у којем учествују две особе истог пола (у овом случају два мушкарца), забележила сам заједничко певање мушкарца и жене, што у овом крају није ретка извођачка пракса.

    Сви примери (једанаест забележених) имају развијену мелострофу дугачког трајања, која садржи и више мелостихова који се континуирано надовезују.

    У поменути вокални облик, певање из вика, казивачи сврставају кајде (класичне отезаљке које се певају на старији начин) и песме сличне кајди које су настајале последњих деценија (али садрже више текста који се брже изговара и за разлику од кајде нису напорне за извођење). Ова врста кајди, како су казивачи дефинисали, има две подврсте: прва је са сасјецањем, а другу чине тзв. нарицаљке у кајди, које се могу изводити са повраћањем (њих пева мали број људи), или без њега. Повраћање се односи на понављање последњег стиха.


    Детаљни подаци о књизи
    Наслов: Традиција - фолклор - идентитет: тематски зборник
    Издавач: Академија СПЦ за уметност и конзервацију
    Страна: 440 (cb)
    Povez: meki
    Писмо: ћирилица
    Формат: 25 cm
    Година издања: 2010
    ИСБН: 978-86-86805-36-2
    Naručite
    Cena: 900 RSD
    Cena za inostranstvo:
    9,00 EUR
    Kom.:
    ili
    Naručite telefonom:
    Nije radno vreme
    nismo dostupni na telefonu.





    Ocene i mišljenja čitalaca
    Budite prvi koji će svoje mišljenje podeliti sa drugima (morate biti prijavljeni)


    Pitanja, odgovori, mišljenja...
    Prijavite se ovde i pošaljite vaša mišljenja i pitanja našim urednicima i čitaocima

    Poruku poslaoPoruka
    MIKRO KNJIGA D.O.O.
    Kneza Višeslava 34, 11030 Beograd, Srbija
    e-pošta: prodaja(а)mikroknjiga.rs
    Komercijalna banka: 205-33117-65
    Matični broj: 07465181
    Šifra delatnosti: 5811
    PIB: 100575773
    Dokumenti o identifikaciji

    © Mikro knjiga 1984-2024