MIKRO KNJIGA
    od 1984. god.
    Knjige▹KnjiževnostBiografijeKnjiževnostPutopisi

    Prikaži 7 puta
    veću sliku


    Dnevnik sa putovanja iz carigrada u poljsku
    Аутор: Руђер Бошковић
    Страна: 139
    Остали детаљи
    Veličina slova: A A
    Руђер Бошковић, велики наш, оригинални и широко утицајни филозоф, био је пре свега дубоки научник који се са изванредним успехом бавио скоро свим позитивним наукама свога доба, математиком, физиком, астрономијом, геодезијом, итд. Тако, као астроном је био нарочито поштован и као такав је он из Лондона послат од стране Краљевског научног друшгва (лондонске академије) да у Цариграду осмотри петог јуна 1761 године прелаз Венере преко Сунца, што је требало да пружи једну од основних дата за дефинитивно утврђивање раздаљине Сунца од Земље. Због многих незгода на путу до Цариграда, Бошковић није стигао на време да ово астрономско осматрање учини, а у самом Цариграду се тешко разболео. Али, како у свакој несрећи и среће има, промашено астрономско осматрање Бошковић је и нехотице богато надокнадио својим проматрањима народа, и живота на источном делу Балканског полуострва тога доба. Наиме, кад је нешто прездравио, кренуо је на пролеће идуће 1762. године у свити енглеског амбасадора на царитрадском двору, Џека Портера, да се преко Тракије, Бугарске. Молдавије и Пољске врати у Италију. Том приликом је он написао овај чувени Дневник са пута из Цариграда у Пољску, књижевно и научно дело првога реда, чији француски, немачки и пољски преводи јављају се пре самог италијанског оригинала и бивају тако брзо разграбљени да ни сам писац Бошковић није могао доћи до свога примерка.
    Разуме се да је овај путопис морао имати великог успеха као изванредно књижевно дело о животу и народима у тадањим „варварским земљама” Балкана који је онда био за културни Запад што је за нас Африка данас. Дело је било онда тим занимљивије и за нас сад тим драгоценије, што га је писао неко ко је био не само танано осетљиви песник већ и научник који је навикао да оштрим погледом и критично проматра и види. Као што је у својој филозофији природе знао да неразлучиво споји науку и филозофију, тако је Бошковић у своме путопису умео да споји лепу књижевност и науку. Зато данас ово дело није само путопис који се може читати као најзанимљивији стварни роман о Балкану XVIII столећа, већ и богати извор и права ризница података за разне науке о балканским народима тога доба, за општу културну и нашу националну историју, за историју Турака, Грка, Бугара. Румуна, Пољака, Италијана, православне и католичке цркве, итд. за фолклор, етнографију и етнологију, за географију, за политичку економију, за историју права, за археологију, за лингвистику, за геоморфологију, итд. Цео назадни и мрачни живот Балкана средине XVIII столећа је ту научно врло танано у свој својој сложености проанализиран и књижевно у облику путописа као целина дат.
    И дат је тако конкретно и живо, са толиким изобиљем најзанимљивијих чињеница, јер је Бошковић, као и сваки прави филозоф, имао широки научни интерес и запажање за све, да је немогуће овде обраћати читаоцу нарочиту пажњу на ово или оно. Све је ту занимљиво, а читалац ће сам, према своме личном укусу и интересу, наћи увек оно што њега највише занима.
    Међутим, постоји нешто што се као крвав конац провлачи кроз све описе и даје овом путопису његов општи тон, а то је само Бошковићево дубоко осећање и тако снажно описивање крајње беде, црнога незнања и ужасне потлачености поробљених балканских народа с једне стране а с друге сурове „тираније” турских феудала и турске државне управе, потпуно расточене невероватном корупцијом, која се претворила у прећутни државни систем, и ужаснога „деспотизма” турских вазала. И јасно је да није на страни „тираније” и „деспотизма” већ на страни страшно експлоатисаног и потлаченог народа, нарочито бугарског, наш Бошковић, познати пријатељ великога Франклина, који је као научник ослободио човечанство од грома а као државник своју отаџбину од тирана и кога је, као новоизабраног члана, Даламбер дочекао у Француској академији чувеним стихом: „Ерипуит цоело фулмен, sceptrumque tyranis”.


    Детаљни подаци о књизи
    Наслов: Dnevnik sa putovanja iz carigrada u poljsku
    Издавач: Talija izdavaštvo
    Страна: 139 (cb)
    Povez: meki
    Писмо: ћирилица
    Формат: A5
    Година издања: 2020
    ИСБН: 978-86-81800-07-2
    Naručite
    Cena: 770 RSD
    Cena za inostranstvo:
    8,00 EUR
    Kom.:
    ili
    Naručite telefonom:
    Nije radno vreme
    nismo dostupni na telefonu.





    Ocene i mišljenja čitalaca
    Budite prvi koji će svoje mišljenje podeliti sa drugima (morate biti prijavljeni)


    Pitanja, odgovori, mišljenja...
    Prijavite se ovde i pošaljite vaša mišljenja i pitanja našim urednicima i čitaocima

    Poruku poslaoPoruka
    MIKRO KNJIGA D.O.O.
    Kneza Višeslava 34, 11030 Beograd, Srbija
    e-pošta: prodaja(а)mikroknjiga.rs
    Komercijalna banka: 205-33117-65
    Matični broj: 07465181
    Šifra delatnosti: 5811
    PIB: 100575773
    Dokumenti o identifikaciji

    © Mikro knjiga 1984-2024