MIKRO KNJIGA
    od 1984. god.
    Knjige▹IstorijaGradovi
    Нови Сад: архивски записи
    Аутор: Војислав Пушкар
    Страна: 217
    Остали детаљи
    Veličina slova: A A
    Увод

    У овом раду обрађени су углавном записи у архивској грађи и аналитичком инвентару о следећим темама : "Неки власници новосадских кућа", "Партизанске базе у Новом Саду", " Новосадске шуме", "Новосадске кафане", "Жито у Новом Саду","Новосадска пловила на Дунаву и "Грчка школа". На основу старих Земљишних књига урађен је текст "Неки власници новосадских кућа". У овој документацији могу се пратити, ко су били власници кућа у старим варошким улицама. Обрађене су следеће старе варошке улице: Дунавска улица, Златне греде, Грчкошколска, Пашићева, Милетићева, Његошева, Змај Јовина, Илије Огњановића, Краља Александра, Светозара Марковића, Народних хероја, Ђуре Јакшића, Јована Суботића, Николајевска и Мите Ружића улица. У овом тексту су дата нека имена преведена на мађарски језик, па се због тога на крају даје, нека врста превода имена са стпског на мађарски и обратно. На основу документације СУБНОР-а Новог Сада, обрађене су "Партизанске базе". У овом тексту имамо имена базађија и локације база. Ширење града Новог Сада се може пратити и сагледати у тексту о "Новосадским шумама". У вароши постоји и Шумска улица. Новосадске кафане су интересантне и због тога што су се по именима кафана називале и новосадске улице. О "Новосадском житу" обрађени су податци из аналитичког инвентара, као и о "Новосадским пловилима на Дунаву" и "Грчкој школи". Сви ови текстови имају неког значаја за новосадску варош. Јер у вароши имамо Грчкошколску улицу, Лађарску улицу , Житни трг, Шумску улицу и Улицу партизанских база. Циљ овог рада је да се употпуне досадашњи текстови са документима из архивске грађе, односно аналитичких инвентара Истиријског архива у Новом Саду.

     
    Закључак

    Ради потпунијих података у вези развоја града Новог Сада обрађене су на основу архивске грађе новосадске шуме и новосадске кафане. Новосадске шуме нам говоре о терену на коме су сада изграђене зграде и улице. Ради се о Горњој а нарочито о Доњој новосадској шуми. Називи улица су давани и по називима кафана. Као што су например : Бела лађа, Црни петао, Црвено срце и други. У тексту о неким власницима кућа у наведеним улицама говори се о људима који су ту живели. Текст је сачињен на основу архиве Земљишних књига или Грунтовнице у Новом Саду.

    У тексту о Партизанским базама говори се углавном о крајевима града где је било отпора окупатору и где су биле базе и базаџије. Овај текст је сачињен на основу документације СУБНОР-а Новог Сада.

    На основу аналитичких инвентара обрађена су новосадска пловила на Дунаву, податци који се односе на жито и Грчку школу. Све ово доводи нас у везу са варошким улицама. Тако да у вароши и данас постоје Лађарска улица, Житни трг , Грчкошколска улица, Шумска улица и Партизанских база улица.


    Детаљни подаци о књизи
    Наслов: Нови Сад: архивски записи
    Издавач: Prometej Novi Sad
    Страна: 217 (cb)
    Povez: meki
    Писмо: ћирилица
    Формат: 16 × 24 cm
    Година издања: 2012
    ИСБН: 978-86-515-0689-8
    Naručite
    Cena: 810 RSD
    Cena za inostranstvo:
    8,00 EUR
    Kom.:
    ili
    Naručite telefonom:
    Nije radno vreme
    nismo dostupni na telefonu.





    Ocene i mišljenja čitalaca
    Budite prvi koji će svoje mišljenje podeliti sa drugima (morate biti prijavljeni)


    Pitanja, odgovori, mišljenja...
    Prijavite se ovde i pošaljite vaša mišljenja i pitanja našim urednicima i čitaocima

    Poruku poslaoPoruka
    MIKRO KNJIGA D.O.O.
    Kneza Višeslava 34, 11030 Beograd, Srbija
    e-pošta: prodaja(а)mikroknjiga.rs
    Komercijalna banka: 205-33117-65
    Matični broj: 07465181
    Šifra delatnosti: 5811
    PIB: 100575773
    Dokumenti o identifikaciji

    © Mikro knjiga 1984-2024