MIKRO KNJIGA
    od 1984. god.
    Knjige▹SrbijaKosovo i Metohija
    Косово и Метохија у српско-арбанашким односима
    Аутор: Душан Т. Батаковић
    Страна: 393
    Остали детаљи
    Veličina slova: A A
    Прошлост Косова и Метохије обележена је крупним историјским догађајима, значајним духовним и културним садржајима, великим националним, религиозним и идеолошким превирањима. Све то обухватити, захтеван је и тежак посао, посебно стога што је ова важна тема из историје Србије, дуго била занемаривана. Међу стручњацима за Косову и Метохију Душан Т. Батаковић је свакако наш најпозванији стручњак, аутор више запажених књига о прошлости покрајине, објављиваних и често цитираних и на страним језицима (француском, енглеском, немачком, румунском). Подлогу за његове поуздане, на изворној грађи засноване судове о прошлости Космета чини збирка студија, освежена и допуњена новим прилозима, сакупљених у књизи под насловом Косово и Метохија у српској историји.

    Узети заједно, ови чланци су поуздан водич кроз модерну и савремену историју Косова и Метохије, обрађујући, синтетички или тематски главне токове српско-арбашаких односа кроз векове. Посебну вредност има уводна студија: Косово и Метохија. Поглед у прошлост заветне земље, где се у јасним целинама обрађују доминантни историјски процеси од средњега века до данашњих дана, од успона у средњем веку, када Косово и Метохија постају средиште политичког, културног и духовног живота средњовековне Србије, преко османског раздобља када, под штитом ислама, почиње постепено насељавање Арбанаса (српско историјско име за Албанце) са посних албанских висоравни у плодне котлине Метохије, а потом и Косова, па све до турбулентних конфликата, националних и идеолошких, у тек истеклом претходном веку.

    Батаковић посебну пажњу поклања раздобљу у којем су Арбанаси, вољом Османлија, преузели доминантну политичку улогу на простору данашње покрајине, истискујући, на један систематичан начин, а уз благослов Високе Порте у Цариграду, домородачко српско становништво, путем прогона и терора који посебно узима маха од времена стварање Албанске (Призренске) лиге 1878. године. Само у периоду од 1880. до 1900, са простора Косова и Метохије било је прогнано око 60.000 Срба, а до Првог балканског рата, чак њих 150.000 са ширег простора Старе Србије. У тим демографским процесима, Батаковић види један од главних узрока каснијих крупних верских и националних сукоба између ова два народа, који ни до данас нису превладани.

    Посебну вредност Батаковићеве студије чини минуциозна анализа српско-арбанашких односа током балканских и Првог светског рата, када је, уз тешко бреме сукоба из прошлости, ипак било озбиљних покушаја да се односи између Срба и Арбанаса, а посебно после стварања Албаније у новембру 1912, уреде на новим основама, без доминантног учешћа избеглих арбанашких правака из Метохије и са Косова, Исе Бољетинца, Хасана Приштине и Бајрама Цурија, који су Албанију користили као базу за стално угрожавање територијалне целовитости Србије, а затим и Краљевине СХС.
    Покушаје сарадње, делимично успешне, пре свега са Есад-пашом Топтанијем и његовим рођаком Ахмед-бегом Зогуом (будућим краљем Албаније), Батаковић је пажљиво анализирао, показујући да је сплет ширих балканских и европских односа, посебно ривалство великих сила, значајно утицало да се једном успостављена сарадња не реализује у нове квалитетне односе између два народа, ослоњене на међубалканску сарадњу. Аутор је зналачки показао, како је непревазиђени национални сукоб, стално потпириван са стране, онемогућио да Срби и Албанци, ни у међуратном периоду, не нађу трајније основе за међусобну сарадњу, него да и даље, уз непрестане стране подстицаје, тону у спиралу узајамних сукоба, пре свега око Косова и Метохије.
    Косово и Метохија у српско-арбанашким односима је књига коју треба да прочитају сви који се, забринути за будућност покрајине, интересује за могуће начине решавања данашње косовске кризе, озбиљним увидом у њене даље и ближе историјске корене. Књига се одликује квалитетном историјском студијом, а графички је богато опремљена.





    Детаљни подаци о књизи
    Наслов: Косово и Метохија у српско-арбанашким односима
    Издавач: Čigoja štampa
    Страна: 393 (cb)
    Povez: meki
    Писмо: ћирилица
    Формат: B5
    Година издања: 2006
    ИСБН: 86-7558-436-9
    Naručite
    Cena: 1.480 RSD
    Cena za inostranstvo:
    15,00 EUR
    Kom.:
    ili
    Naručite telefonom:
    Nije radno vreme
    nismo dostupni na telefonu.





    Ocene i mišljenja čitalaca
    Budite prvi koji će svoje mišljenje podeliti sa drugima (morate biti prijavljeni)


    Pitanja, odgovori, mišljenja...
    Prijavite se ovde i pošaljite vaša mišljenja i pitanja našim urednicima i čitaocima

    Poruku poslaoPoruka
    MIKRO KNJIGA D.O.O.
    Kneza Višeslava 34, 11030 Beograd, Srbija
    e-pošta: prodaja(а)mikroknjiga.rs
    Komercijalna banka: 205-33117-65
    Matični broj: 07465181
    Šifra delatnosti: 5811
    PIB: 100575773
    Dokumenti o identifikaciji

    © Mikro knjiga 1984-2024