MIKRO KNJIGA
    od 1984. god.
    Knjige▹ElektrotehnikaDigitalna elektronika

    Prikaži 5 puta
    veću sliku


    Neuronske mreže u modelovanju
    Autor: Mr Miona Andrejević
    Strana: 84
    Ostali detalji
    Veličina slova: A A
    U radu su razmatrani postupci modelovanja elektronskih kola. Niz modela nastalih modelovanjem primenom veštačkih neuronskih mreža verifikuje predloženi postupak modelovanja. Generisani su novi modeli elektronskih kola, od otpornih, preko linearnih dinamičkih, do nelinearnih dinamičkih kola.

    SADRŽAJ

    1. Sažetak, 7
    2. Abstract, 8
    3. Uvod, 9

    4. Modelovanje komponenata,, 10
    4.1. Klasifikacija i hijerarhija modela,, 10
    4.1.1. Klasifikacija modela prema velsi^ini signala,, 10
    4.1.2. Klasifikacija modela prema brzini (frekvenciji) signala,, 11
    4.1.3. Hijerarhija modela, II
    4.2. Struktura modela,, 12
    4.3. Generisanje modela,, 13

    5. Neuronske mreže,, 16
    5.1. Modeli neurona,, 17
    5.2. Arhitekture neuronskih mreža, 21
    5.3. Učenje veštačkih neuronskih mreža, 22
    5.4. Veštačke neuronske mreže kao univerzalni aproksimatori funkcija, 24

    6. Opis rešenja, 30
    6.1. Sinteza talasnog oblika, 33
    6.2. Sinteza topologijc mreže, 35
    6.3. Složenostmreže, 37

    7. Primena neuronskih mreža u modelovanju, 40
    7.1. Modelovanje otpomih mreža, 40
    7. L1. Modelovanje MOS tranzistora, 40
    7.1.2. Modelovanje nelineamih otpomih dvoprilaznih elemenata sa karakteristikom koja menja znak nagiba, 44
    7.2. Modelovanje nelineamih reaktivnih kola, 50
    7.2.1. Modelovanje slušnog pomagala, 56
    7.2.2. Modelovanje A/D i D/A sprege za hibridnu funkcionalnu simulaciju, 61
    7.2.2.1. Modelovanje A/D sprege, 62
    12.2.2. Modelovanje D/A sprege, 68

    8. Zaključak, 75
    9. Literatura, 77
    10. Indeks pojmova, 80
    11. Summary, 82

    SAŽETAK

    Učetvrtoj glavi monografije objašnjeni su osnovni pojmovi koji se tiču modelovanja elektronskih komponenti: pojam modela, njihova klasifikacija i generisanje. U petoj glavi je najpre objašnjeno funkcionisanje prirodnog neurona, a zatim prikazana njegova analogija sa veštačkim. Sledi pregled najčešće korišćenih struktura veštačkih neuronskih mreža (VNM), a zatim i pregled topologija ko-rišćenih u daljem radu.Činjenica na kojoj je zasnovano čitavo ovo istraživanje, da su neuronske mreže univerzalni aproksimatori funkcija, pokazana je kroz niz teorema.

    U šestoj glavi dati su odgovori na pitanja koja treba rešiti pre generisanja svakog modela: koju i kakvu neuronsku mrežu koristiti, koliko uzoraka, koji je to pobudni signal, itd.

    U sedmoj glavi monografije dati su primeri primene VNM, tj. prikazan je niz novih modela za elektronske komponente. Najpre su modelovane nelineame otpome komponente kao što je MOS tranzistor bez kapacitivnih komponenata. Zatim su modelovani nelineami otporni dvopoli koji ispoljavaju nagib sa promenljivim znakom. Demonstrirana je njihova upotrebljivost za simulaciju celulamih neuronskih mreža. Prva reaktivna kola koja su mođelovana jesu lineama. Prvi put su prikazani postupci modelovanja nelineamih reaktivnih dvopola kao i njihova primena za modelovanje implantiranih slušnih pomagala, A/D i D/A sprege u integrisanim kolima i sl. Svi ovi modeli bili bi “neupotrebljivi” kada ne bismo mogli da ih implementiramo u simulator elektronskih kola da bismo videli njihovo ponašanje u prisustvu dmgih elemenata kola. Zato je svaki od ovih modela implementiran u realno okmženje, prirodno za njegovu stmktum, kako bi se pokazala njegova svrha i upotrebljivost.

    UVOD

    Pooslednjii decenija razvijeni su najsavremciiiji đigitalni računari koji koriste frekvenciju takta reda gigaherca, nasuprot frekvencije funkcionisanja ljudskog nervnog sistema koja je reda 100 Hz. To znači da su procesni elementi nervnog sistema daleko sporiji od računara, ali rešavaju neke kompleksne probleme mnogo brže, a znamo da računar može da obavi samo mali deo operacija koje čovek obavlja sa lakoćom. Upravo taj fascintantni podatak motivisao je čoveka da počne da se bavi proučavanjem neurona kao struktumih jedinica mozga, jer je uočio da nije od presudnog značaja brzina rada, već nešto drugo. Da bi otkrio šta je to, morao je da prouči mehanizme funkcionisanja mozga i nervnog sistetna.

    Kako mozak radi? Najjednostaviiije rečeno, mozak obrađuje i koristi informacije. Na neki način, Ijudski mozak je vrsta računara čiji su sastavni elementi nervne ćeiije, a čija arhitektura je ograničena biološkom prirodom njenih elemenata i istorijom evolucije. Ali, glavno pitanje je: Koja je to vrsta računara? Koji su principi njegovih operacija? Kako on obrađuje, smešta, i pronalazi informacije? Modeme teorije zahtevaju proučavanje obrade informacija kako u pojedinačnim nervnim ćelijama, tako i u velikim mrežama ćelija, a zatim kvantitativno rešavanje i analizu predloženih modela. Za ove zadatke digitalni računar je od neprocenjive vrednosti, jer bi bez savremene računarske tehnike ova nova oblast brzo zamrla. Tako je čovek pokušao da mođeluje prirodni neuron, odnosno da imitira njegov način rada, da bi povezivanjem mnoštva neurona na način sličan kao u mozgu, dobio kompleksne stmkture koje bi obavljale kompleksne funkcije.

    Veštačke neuronske mreže (VNM) se razlikuju od sličnih, biološki inspirisanih pristupa, po tome što one simuliraju način rada nervnog sistema, a ne psihologiju rešavanja određenih problema od strane inteligentnih bića [Mi97]. Osnovna prednost nervnog sistema je što, iako sadrži ogroman broj neurona, oni rade paralelno. I veštačka neuronska mreža je paralelna distribuirana struktura koja se takođe sastoji od velikog broja međusobno povezanih procesnih jedinica, koji su po analogiji nazvani - neuroni. Glavno svojstvo VNM, njihova sposobiiost učenja, je takođe princip preuzet iz prirodnog nervnog sistema. Baš kao i čovek, VNM ima sposobnost generalizacije, tj. iz izvesnog broja rešenih problema, ona stiče “iskustvo”, pa zna da pravilno reaguje u sasvim nepoznatim situacijama.

    VNM se danas primenjuje u elektronici, automatici, telekomunikacijama, medicini, ekonomiji, itd Tolika njihova popularnost objašnjava se svakako njihovom atraktivnom strukturom, ali one predstavljaju i veliki naučno-istraživački izazov.

    U saglasnosti sa prethotom, nastao je i ovaj rad koji predstavlja rezultate primene VNM u elektronici, ili bliže rečeno, u modelovanju elektrohskih kola. Istovremeno, rad sadrži niz rezultata različitih istraživača u periodu od deset godina, pa može da služi i kao podsetnik na desetogodišnjicu istraživanja u ovoj oblasti u Laboratoriji za projektovanje elektronskih kola Elektronskog fakulteta u Nišu...


    Detaljni podaci o knjizi
    Naslov: Neuronske mreže u modelovanju
    Izdavač: Задужбина Андрејевић
    Strana: 84 (cb)
    Povez: meki
    Pismo: latinica
    Format: 17 x 24 cm
    Godina izdanja: 2004
    ISBN: 86-7244-398-5
    Naručite
    Cena: 650 RSD
    Cena za inostranstvo:
    7,00 EUR
    Kom.:
    ili
    Naručite telefonom:
    +381 11 3055010
    +381 11 3055015





    Kupljeno uz ovu knjigu

    Veštačke neuronske mreže
    890 din.

    Ocene i mišljenja čitalaca
    Budite prvi koji će svoje mišljenje podeliti sa drugima (morate biti prijavljeni)


    Pitanja, odgovori, mišljenja...
    Prijavite se ovde i pošaljite vaša mišljenja i pitanja našim urednicima i čitaocima

    Poruku poslaoPoruka
    MIKRO KNJIGA D.O.O.
    Kneza Višeslava 34, 11030 Beograd, Srbija
    e-pošta: prodaja(а)mikroknjiga.rs
    Komercijalna banka: 205-33117-65
    Matični broj: 07465181
    Šifra delatnosti: 5811
    PIB: 100575773
    Dokumenti o identifikaciji

    © Mikro knjiga 1984-2024