MIKRO KNJIGA
    od 1984. god.
    Knjige▹Računari i InternetOstalo

    Prikaži 5 puta
    veću sliku


    Agentska okruženja
    Autor: Dr Milan Vidaković
    Strana: 102
    Ostali detalji
    Veličina slova: A A
    Agentska paradigma predstavlja prirodan i dosledan pristup implementaciji distribuiranih sistema. Uz pomoć agenata moguće je u potpunosti realizovati koncept distribuiranih softverskih komponenti, koje će, osim rešenja zadatka na distribuiranom nivou, pružiti i određenu količinu autonomnosti i inteligencije da bi se zadati cilj ostvario. Da bi agent na takav način rešavao probleme, potrebno je da bude u stanju da komunicira kako sa drugim agentima tako i sa drugim sistemima. Osim toga, ponekad je potrebno da agent bude u stanju da izvršenje zadatka nastavi na drugom računaru. Ovaj koncept se zove mobilnost agenta. Prilikom rešavanja problema ponekad je potrebno da agent koristi ili određene složene algoritme ili određene resurse. Da bi se to obezbedilo, potrebno je obezbediti odgovarajuće servise koji pružaju ovakve vrste usluga agentima.

    Agentsko okruženje predstavlja programsko okruženje koje upravlja životnim tokom agenata i obezbeđuje mu sve navedene mehanizme za realizaciju zadatka (komunikacija, mobilnost, servisi). Osim navedenih mehanizama, potrebno je obezbediti mogućnost pretrage raspoloživih agenata i servisa koji postoje u agentskom okruženju. Ovaj mehanizam se zove direktorijum agenata i servisa i služi kako korisnicima, tako i drugim agentima da pretražuju agente i servise koji postoje u agentskom okruženju.

    Ova monografija obrađuje sve elemente agentskog okruženja koje je potrebno realizovati (upravljanje životnim ciklusom, komunikacija, mobilnost, đirektorijumi agenata i servisa). Takođe, ona prikazuje FTPA specifikaciju koja predstavlja skup specifikacija koje omogućuju saradnju između heterogenih agentskih okruženja. Dat je pregled Java EE tehnologija koje su potrebne za realizaciju agentskog okruženja i opisan način upotrebe tih tehnologija prilikom realizacije. Centralni deo monografije predstavlja model agentskog okruženja baziran na tehnologiji distribuiranih komponenti, koji podržava FIPA specifikaciju i sledeće koncepte: razmenu pomka, mobilnost agenata, sigumosne mehanizme i direktorijume agenata i servisa. Podržan je sistem plug-in-ova za sve bitne komponente agentskog okruženja (menadžere). Ključne komponente agentskog okruženja su identifikovane i realizovane kao posebne softverske komponente - menadžeri. Koncept plug-in-ova omogućuje proširivost agentskog okmženja tako što se pojedini elementi okmženja prave kao komponente koje se mogu uključivati u sistem, a po potrebi i menjati drugim komponentama. Agentski centar, kao centralna komponenta ovog okmženja, prenosi svoju funkcionalnost na šest specijalizovanih menadžera: AgentManager, ConnectionManager, TaskManager, MessageManager, ServiceManager i SecurityManager. Upravljanje agentima i podrška mobilnosti agenata je realizovano kroz AgentManager komponentu. Ova komponenta se takođe koristi i kao direktorijum agenata. ConnectionManager komponenta se bavi povezivanjem agentskih centara. Ona omogućuje da se agentska okruženja tako organizuju da kreiraju mreže okruženja gde programer ne mora da poznaje topologiju računarske mreže ili konkretne mrežne adrese računara. TaskManager komponenta upravlja zadacima i realizuje mehanizam obaveštavanja o rezultatu izvršenja zadatka. Klijentske aplikacije i drugi agenti moraju biti obavešteni o rezultatu izvršenja zadatka, a ova komponenta to realizuje upotrebom listener-a. Listeneri-i su standardne Java klase koje se koriste za obaveštavanje. Razmena poruka je realizovana upotrebom MessageManager komponente. Ova komponenta je specijalizovana za razmenu KQML poruka. ServiceManager komponenta reqlizuje direktorijum servisa. Bezbednosni mehanizmi su realizovani SecurityManager komponentom. Ova komponenta obczbeđuje kriptovanje, dekriptovanje, digitalno potpisivanje, validaciju, kao i zaštitu pristupa resursima računara na kojem radi agentsko okruženje.

    Primena prikazanog agentskog okruženja ilustrovana je na bibliotečkom informacionom sistemu BISIS, gde su implementirani centralni katalog bibliotečke mreže, podsistem za ocenu kvaliteta zapisa i sistem za inteligcntnu raspodelu opterećenja. Centralni katalog bibliotečke mreže koristi agente da pretraži bibliotečku mrežu, sakuplja rezultate i prikazuje ih kao jedan. Podsistem za ocenu kvaliteta zapisa koristi agente da pronađe sve pojave jednog zapisa na bibliotečkoj mreži i da oceni njihov kvalitet. Podsistem za intcligentnu raspodelu optcrećenja demonstrira pretragu za prvim zapisom koji zadovoljava odredene uslove.

    SADRŽAJ

    1. Sažetak 7
    2. Abstract 9

    3. Uvod li
    3.1. Definicije agenata 12
    3.1.1. Veštačka inteligencija i agentska tehnologija 13
    3.2. Karakteristike agentske tehnologije 13
    3.2.1. Mobilnost agenata 14
    3.2.2. Komunikacija između agenata 14
    3.2.2.1. KQML 14
    3.2.2.2. FIPAACL 17
    3.2.3. Servisi. 19
    3.2.4. Direktorijumi agenata i servisa 19
    3.2.5. Sigumosni mehanizmi 19

    4. Agentska okruženja 21
    4.1. Tehnologije potrebne za realizaciju agentskih okruženja 21
    4.1.1. CORBA 22
    4.1.2. JavaEE 22
    4.2. Java EE aplikacioni serveri 23
    4.3. Java EE tehnologija i agentska okruženja 23
    4.3.1. Asinhrona razmena poruka 23
    4.3.2. Mobilnost agenata 25
    4.3.3. Direktorijum agenata i servisa 26
    4.3.4. Sigumosni mehanizmi 28
    4.4. Postojeca agentska okruženja 31
    4.4.1. JAF 31
    4.4.2. JADE 34
    4.4.3. ABLE 36

    5. FIPA Speđfikacija ^
    5.1. Agenti i servisi
    5.2. Direktorijum agenata
    5.3. Direktorijum servisa ^
    5.4. Agentske poruke ' ; ' ^
    5.4.1. Transport poruka ^
    5.4.2. Razmena poruka
    5.4.3. Validacija poruka i kriptovanje

    6. Proširivo agentsko okruženje bazirano na Java tehnologiji 49
    6.1. Arhitektura XJAF sistema 49
    6.2. Agentski centar 51
    6.2.1. Mobilnost agenata 52
    6.3. AgentManager komponenta 55
    6.4. ConnectionManager komponenta 57
    6.5. TaskManager komponenta 60
    6.5.1. Primer izvršenja zadatka 62
    6.6. MessageManager komponenta 64
    6.7. SecurityManager komponenta 68
    6.7.1. Dinamičko učitavanje klasa 70
    6.8. ServiceManager komponenta 72

    7. Primena u bibliotečkom informacionom sistemu 75
    7.1. Bibliotečki informacioni sistem BISIS 76
    7.2. Virtualni centralni katalog izveden u agentskoj tehnologiji
    7.3. Ocena kvaliteta zapisa izvedena u agentskoj tehnologiji 80
    7.4. Inteligentna raspodela opterecenja 83

    8. Literatura 91
    9. Indeks pojmova 97
    10. Summary 99

    O AUTORU
    Dr Milan Vidaković rođen je 1971. godine u Novom Sadu. Na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu diplomi-rao je 1995., magistrirao 1998. i doktorirao 2003. Bavi se istraživanjima iz oblasti agentske tehnologije, distribuiranih siste-ma, web programiranja i intemacionaliza-cije. Docent je Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu - predaje predmete Web programiranje i Osnovi računarstva.
    Monografija predstavlja značajan naučni doprinos u oblasti agentskih si-stema i tehnologija. Ova naučna oblast intenzivno se razvija u svetu i ima pri-menu u većem broju delatnosti. ”...

    ... “U radu supredstavljene funkcionalna struktura BlSIS-a i analiza funkcija sa stanovišta pogodnosti i opravdanosti implementacije primenom agentske tehno-logije. Na osnovu ove analize odabran je i implementiran skup funkcija BlSIS-a. Funkcije su implementirane korišćenjem predloženog modela agentskog okru-ženja. Implementacijom su obuhvaćeni svi koncepti predloženog modela a sama implementacija izvršena je u program-skom jeziku Java. Predložen model siste-ma verifikovan je na primeru bibliote-čkog informacionog sistema BISIS za koji je realizovana prototipska imple-mentacija. Ova implementacija obuhva-ta osnovne komponente agentskog okru-ženja čime je potvrđena praktična vred-nostpredloženog modela. ”...
    Prof. dr Branko Perišić Prof dr Ivan Luković

    Monografija Agentska okruženja prire-đena je doktorska disertacija “Proširivo agentsko okruženje bazirano na Java tehnologiji” odbranjena 6. decembra 2003. godine na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu pred komisijom u sastavu: prof. dr Zora Konjović (mentor), prof. dr Dušan Surla, prof. dr Ivan Seder, prof. dr Dušan Malbaški i prof. dr Miroslav Hajduković.


    Detaljni podaci o knjizi
    Naslov: Agentska okruženja
    Izdavač: Задужбина Андрејевић
    Strana: 102 (cb)
    Povez: meki
    Pismo: latinica
    Format: 17 x 24 cm
    Godina izdanja: 2007
    ISBN: 978-86-7244-621-0
    Naručite
    Cena: 770 RSD
    Cena za inostranstvo:
    8,00 EUR
    Kom.:
    ili
    Naručite telefonom:
    +381 11 3055010
    +381 11 3055015





    Kupljeno uz ovu knjigu

    C++ jasnim jezikom
    880 din.

    Ocene i mišljenja čitalaca
    Budite prvi koji će svoje mišljenje podeliti sa drugima (morate biti prijavljeni)


    Pitanja, odgovori, mišljenja...
    Prijavite se ovde i pošaljite vaša mišljenja i pitanja našim urednicima i čitaocima

    Poruku poslaoPoruka
    MIKRO KNJIGA D.O.O.
    Kneza Višeslava 34, 11030 Beograd, Srbija
    e-pošta: prodaja(а)mikroknjiga.rs
    Komercijalna banka: 205-33117-65
    Matični broj: 07465181
    Šifra delatnosti: 5811
    PIB: 100575773
    Dokumenti o identifikaciji

    © Mikro knjiga 1984-2024