MIKRO KNJIGA
    od 1984. god.
    Knjige▹Lingvistika

    Prikaži 5 puta
    veću sliku


    Српски језик под лупом науке
    Аутор: Милош Ковачевић
    Страна: 254
    Остали детаљи
    Veličina slova: A A
    Ову књигу чини једанаест радова разврстаних у два поглавља:

    1) На путевима и странпутицама српског језика, и
    2) С граматичким питањима српскога језика.

    Поглавља су по броју увршетних радова несамјерна: прво чине два обимна рада, а друго чак девет радова. Сви радови настали су током 2015. и 2016. године, и најприје су објављени или у часописима, или у зборницима са научних скупова.

    Уводне напомене о књизи

    Ову књигу чини једанаест радова разврстаних у два поглавља: 1) На путевима и странпутицама српског језика, и 2) С Граматичким питањима српскош језика. Поглавља су по броју увршетних радова несамјерна: прво чине два обимна рада, а друго чак девет радова. Сви радови настали су током 2015. и 2016. године, и најприје су објављени или у часописима, или у зборницима са научних скупова.

    Двије су инваријанте што повезују радове обају поглавља. Прва је тематска, јер су сви радови посвећени искључиво различитим неразријешеним или спорним питањима српскога језика, а друга експланаторана, пошто су у свим радовима примијењени готово сви релевантни научни критеријуми како би разматрана проблематика што потпуније и свестраније била научно освијетљена. Обје смо инваријанте издвојили већ у самом наслову књиге: СРПСКИ ЈЕЗИК ПОД Ј1УПОМ НАУКЕ. Српски језик је, дакле, тема свих радова, а „лупа науке” подразумијева примјену различитих критеријума, све дотле док суштина разматраног предмета не буде „увећана” до потпуне и недвосмислене јасности.

    Радови су сврстани у два наведена поглавља на основу двају већ у насловима поглавља сугерисаних критеријума. Прва два рада тичу се разматрања развојних процеса српског књижевног језика: од Вука до данас. Први рад „Српски књижевни језик: јуче, данас, сутра” прати развој српског књижевног језика од првог Вуковог граматичког списа Писменица сербскога језика по говору простога народа из 1814. године до данас. А тај историјски ход српскога језика освјетљава се на двама његовим историјским плановима: на плану његове унутрашње и његове спољашње историје. Унутрашња је историја српскога Вуковог и вуковског језика колико-толико имала нормалан, чак би се могло рећи праволинијски ток развоја, и кретала се путевима стабилизације његове структуре условљене функционалностилским разлозима. За разлику од унутрашње, спољашња историја српскога језика сва је саздана од „потреса”, а њих је толико да се налазе на готово свакој г страници његовог двјестогодишњег хода. И нарочито долазе до изражаја у данашњици српскога књижевног језика. У раду се раз|матрају темељна питања јучерашњице, садашњице и сутрашњице српскога језика.

    Други рад првога поглавља — „Српски књижевни језик и језик књижевности” — бави се анализом међуодноса језика ^књижевности, као језика књижевних дјела, и књижевног, као станI дардног језика. Показује се како је значајну улогу имао језик књижевности у различитим фазама стандардизације српскога књижевног језика, а има је и данас. Посебна пажња у раду посвећена је ' анализи мјеста и карактеристика књижевноумјетничког стила у књижевном (стандардном) језику. Централни дио рада бави се освјетљењем (међу)односа: књижевни језик - стандардни језик - I језик књижевности, приказом историјата датога питања и његове савремене интерпретације.

    Друго поглавље доноси девет радова посвећених свим (под) ^ нивоима граматичке анализе српскога језика. Радови се баве разматрањем питања морфолошке, творбене, морфосинтаксичке структуре српског језика, али и питањима синтаксе реченичних чланова, синтаксе сложене реченице, и међуодноса сложене реченице и „везаног текста”. Радови репрезентују све граматичке * дисциплине српскога језика, а посљедњи чак прекорачује реченични ниво и укључује ниво синтаксе везаног текста или дискурса. У свим тим радовима у анализи примјењивана су најмање два критеријума: структурни и семантички, а неријетко им је, тамо : гдје је то било потребно, прикључиван и стилистички (чешће функционалностилистички него лингвистилистички) и текстолингвистички критеријум. Анализа се у свим радовима изводи на богатом корпусу савременог српског језика, најчешће корпусу публицистичког, као најпрогресивнијег функционалног стила књи* жевног језика.

    Сви наведени радови нови су прије свега по критеријумима анализе који су у њима примијењени, дакле, по томе што су ставле* ни „под лупу науке”. Највећи број радова, међутим, тиче се питања која досада у србистици или уопште нису била научно разматрана (као што су типови логичког предлошког субјекта, конверзија прило* шке одредбе или допуне и придјевског атрибута, партитивноинклу* зивно ми и ви) или пак тек мимогредно разматраних питања (тиао*јви апсолутног компаратива, опозитног генитива и конкурентских конструкција), односно често разматраних питања али без примјене јасних и егзактних научних критеријума (на примјер, модална употреба временских глаголских облика и критеријално различити типови субјекта).

    Ако ни због чега другог, онда из тих разлога ова се књига показује врло потребном србистици, будући да освјетљава или досад неосвјетљавана или тек мимогредно констатована питања српског језика, или пак питања на које се примјењују битно различити, аутор сматра много „научнији” критеријуми анализе од оних што их досадашња литература нуди.

    Београд, јануар 2017.
    Милош Ковачевић

    САДРЖАЈ

    НА ПУТЕВИМА И СТРАНПУТИЦАМА СРПСКОГ ЈЕЗИКА

    СРПСКИ КЊИЖЕВНИ ЈЕЗИК - ЈУЧЕ, ДАНАС, СУТРА, 13
    СРПСКИ КЊИЖЕВНИ ЈЕЗИК И ЈЕЗИК КЊИЖЕВНОСТИ, 45

    С ГРАМАТИЧКИМ ПИТАЊИМА СРПСКОГА ЈЕЗИКА

    ТИПОВИ АПСОЛУТНОГ КОМПАРАТИВА У СРПСКОМ ЈЕЗИКУ, 71
    О НОРМАТИВНОМ СТАТУСУ СИНОНИМНИХ И
    БЛИСКОЗНАЧНИХ ТВОРЕНИЦА У СРПСКОМ ЈЕЗИКУ, 93
    МОДАЈ1НА УПОТРЕБА ВРЕМЕНСКИХ ГЈ1АГОЛСКИХ ОБЈШКА.115
    ОПОЗИТНИ ГЕНИТИВ С ПРЕДЛОГОМ ПРОТИВ И
    СИНОНИМСКЕ ПАДЕЖНЕ КОНСТРУКЦИЈЕ, 129
    О ТЕРМИНУ СУБЈЕКАТ У СРБИСТИЦИ, 157
    КОНКУРЕНТНОСТ ЈЕДНОГ ТИПА ПРЕДЛОШКОГ ГЕНИТИВНОГ, АКУЗАТИВНОГ, ШСТРУМЕНТАЈШОГ И ЛОКАТИВНОГ ЛОГИЧКОГ СУБЈЕКТА, 171
    ЛОГИЧКИ СУБЈЕКАТ ИЗРАЖЕН
    ПРЕДЛОШКИМ ИНСТРУМЕНТАЛОМ, 193
    РЕЧЕНИЦЕ С КОНВЕРЗИЈОМ ПРИЛОШКЕ АДВЕРБИЈАЈШЕ ДОПУНЕ ИЛИ ОДРЕДБЕ И ПРИДЈЕВСКОГ АТРИБУТА, 209
    КОРЕФЕРЕНТНЕ ЈЕДИНИЦЕ С ИНКОНГРУЕНЦИЈОМ ЛИЦА У СЛОЖЕНОЈ РЕЧЕНИЦИ ИЛИ ВЕЗАНОМ ТЕКСТУ, 231

    Библиографска напомена, 247
    Решстар имена, 249
    Биљешка о аутору, 253


    Детаљни подаци о књизи
    Наслов: Српски језик под лупом науке
    Издавач: Завод за уџбенике
    Страна: 254 (cb)
    Povez: meki
    Писмо: ћирилица
    Формат: 24 cm
    Година издања: 2017
    ИСБН: 978-86-17-19653-8
    Naručite
    Cena: 1.210 RSD
    Cena za inostranstvo:
    12,00 EUR
    Kom.:
    ili
    Naručite telefonom:
    +381 11 3055010
    +381 11 3055015





    Ocene i mišljenja čitalaca
    Budite prvi koji će svoje mišljenje podeliti sa drugima (morate biti prijavljeni)


    Pitanja, odgovori, mišljenja...
    Prijavite se ovde i pošaljite vaša mišljenja i pitanja našim urednicima i čitaocima

    Poruku poslaoPoruka
    MIKRO KNJIGA D.O.O.
    Kneza Višeslava 34, 11030 Beograd, Srbija
    e-pošta: prodaja(а)mikroknjiga.rs
    Komercijalna banka: 205-33117-65
    Matični broj: 07465181
    Šifra delatnosti: 5811
    PIB: 100575773
    Dokumenti o identifikaciji

    © Mikro knjiga 1984-2024